Kurs obsługi komputera i Internetu

Administrator03 lutego 2015 r.
Kurs obsługi komputera i Internetu
Kurs obsługi komputera i Internetu

Od 12 - go stycznia br. trwa kurs obsługi komputera zorganizowany przez Białogardzką Bibliotekę Publiczną. Darmowy dla uczestników kurs prowadzi Maciej Ślepaczuk, bibliotekarz, autor koncepcji zajęć. Utworzono dwie grupy liczące po 8 osób – ranną i popołudniową. Warsztaty odbywają się w czytelni Biblioteki dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i czwartki. W związku z tym czytelnia Biblioteki w dniach organizowania kursu jest niedostępna dla pozostałych czytelników w godzinach od 10:00 do 12:00 i od 15:00 do 17:00. Termin zakończenia kursu przewidywany jest na koniec lutego i łącznie wyniesie 21 godzin.

Celem jest szkolenie osób w wieku 50+ z obsługi komputera i Internetu oraz nabycie przez nich umiejętności samodzielnego radzenia sobie w tym zakresie. Kurs ma zachęcić do przełamywania barier przez osoby starsze wynikających ze strachu przed nowym, nieznanym, zaawansowanym technologicznie urządzeniem. Przełamywanie obaw, związanych głównie ze strachem przed zepsuciem urządzenia, taka idea przyświecała Nam w czasie przygotowania kursu, który ma udowodnić, że nie jest to takie proste. Zgłosiły się osoby posiadające komputer, ale słabo się nim posługują oraz takie, które wymagały przeszkolenia w zakresie podstaw obsługi tj. jak włączyć komputer, jak się posługiwać myszką. Poziom zajęć został dostosowany do potrzeb uczestników, tak aby wszyscy uczyli się czegoś nowego, a początkujący jak najszybciej potrafili samodzielnie posłużyć się komputerem.

Zakres szkolenia obejmuje podstawy obsługi systemu operacyjnego Windows 7 firmy Microsoft, gdyż takim oprogramowaniem dysponuje obecnie Biblioteka. Nacisk położony został na praktyczne ćwiczenia, wymagające precyzji w posługiwaniu się myszką. Po zapoznaniu się z obsługą klawiatury kursanci przystąpią do najprzyjemniejszej części wynikającej z wielozadaniowości komputera. Uczestnicy poznają ogólne zasady korzystania z Internetu i wyszukiwania informacji. Jako prezentację możliwości jakie oferuje Internet kursantom zostają przedstawione wybrane strony umożliwiające dotarcie do informacji (m.in. mapy, planowanie trasy, rozkłady jazdy komunikacji publicznej, wirtualne zwiedzanie muzeów, internetowe słowniki, encyklopedie). Możliwości ogranicza tylko wyobraźnia, a tę dodatkowo rozbudził YouTube, portal służący rozrywce, ale i źródło informacji (filmy dokumentalne, edukacyjne, poradniki). Kolejne zajęcia kursu przewidują zakładanie oraz posługiwanie się pocztą elektroniczną (e-mail); wyczulenie użytkowników na niebezpieczeństwa i pułapki zastawione przez cyber-oszustów działających w sieci; nauka tworzenia pism urzędowych w darmowym edytorze tekstowym; wykorzystywanie komunikatorów (Skype); internetowe zakupy. Wiele zagadnień służących nauce praktycznego wykorzystania możliwości oferowanych przez Internet, jednocześnie pokazuje, że dotarcie do źródeł informacji wcale nie jest straszne i trudne jak się może na początku wydawać.

Kurs obsługi komputera i Internetu
Kurs obsługi komputera i Internetu
Kurs obsługi komputera i Internetu
Kurs obsługi komputera i Internetu
Kurs obsługi komputera i Internetu
Kurs obsługi komputera i Internetu